نقش مکانیسمهای دفاعی طبیعی سلولهای مغزی در پیشگیری و درمان آلزایمر

مکانیسمهای دفاعی طبیعی سلولهای مغزی

 می توانند در پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر موثر

 باشند


پژوهشگران واحد سم شناسی شورای تحقیقات پزشکی بریتانیا که در دانشگاه لستر انگلیس مستقر است می گویند کشف یک ماده شیمیایی که از مرگ سلولهای مغزی جلوگیری می‌کند یک “نقطه عطف” در پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر تلقی شده است. اما هنوز تحقیقات زیادی باید انجام شود تا دارویی حاوی این ماده شیمیایی که برای انسان قابل مصرف باشد، تهیه شود. با این حال، دانشمندان گفته‌اند داروی حاصل از این تحقیقات نهایتا نه فقط در مقابله با بیماری آلزایمر، بلکه در مبارزه با بیماریهای “پارکینسون” و “کره هانتینگتون” هم مفید خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، شورای تحقیقات پزشکی بریتانیا گفته است آزمایش این ترکیب شیمیایی بر موشها موثر بوده است. راجر ماریس، استاد کینگز کالج (دانشگاه لندن) گفته کشف این ماده شیمیایی “به عنوان نقطه عطف در جستجو برای داروهای کنترل کننده و جلوگیری کننده از بیماری آلزایمر شناخته خواهد شد.

او گفت : برای اولین بار ثابت شده است که می توان تخریب سیستم اعصاب را در حیوانات به تاخیر انداخت.دنیا فردا عوض نخواهد شد اما این تحقیق رویدادی بزرگ بوده که اثری بارز داشته است.

محققان در واحد سم شناسی شورای تحقیقات پزشکی بریتانیا که در دانشگاه لستر (در مرکز انگلستان) مستقر است، توجه خود را بر مکانیسمهای دفاعی طبیعی سلولهای مغزی متمرکز کردند.

هنگامی که ویروس سلول مغزی را تحت کنترل در می آورد، شروع به تولید پروتئینهای ویروسی می کند. واکنش دفاعی سلول به این خطر، متوقف کردن تولید پروتئین است تا از گسترش ویروس جلوگیری شود.

بسیاری از بیماریهای تخریب کننده سیستم اعصاب هم واکنشهای مشابهی در سلولهای مغزی ایجاد می‌کنند و توقف تولید پروتئین چنان طولانی می‌شود که سلول مغزی از بین می رود. تکرار این واکنش دفاعی مغز می‌تواند سبب از بین رفتن حافظه، از دست دادن قدرت تحرک و یا مرگ شود.

آزمایش محققان شامل استفاده از ترکیبی شیمیایی بود که از متوقف شدن تولید پروتئین در سلولهای مغزی جلوگیری می کرد. آزمایش بر روی موشها نشان داده است که استفاده از این ترکیب شیمیایی سبب جلوگیری از مرگ سلولهای مغزی آنها می شود.

با این حال، جیووانا مالوچی که سرپرست گروه تحقیق بوده است، می گوید علی رغم این که این ماده شیمیایی توانسته است از تخریب شدن سلولهای مغزی موشها جلوگیری کند، برای استفاده توسط انسانها مناسب نیست.

او گفت “این ترکیب چیزی نیست که توسط انسان استفاده شود، اما ما می‌توانیم ترکیبی موثر برای مصرف انسانی پیدا کنیم و در آغاز این راه قرار داریم.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز


چاپ خبر - ارسال شده در چهارشنبه 15 آبان 1392 ساعت 10:52:08 - مشاهده (5710)

تبلیغات
برای سفارش تبلیغات خود در این قسمت سایت لطفا کلیک کنید
 • نظرات
 • درباره این پست
00
  نظر شما کاربر محترم

  تاریخ ارسال 1391/09/07
  توسط مدیریت سایت
  تگهای خبر
  درباره این پست
  طراحی شده توسط وب طراحان شمیران وب