چه کسانی نباید ماءالشعیر بنوشند
چه کسانی نباید ماءالشعیر بنوشند

 یک متخصص تغذیه گفت: مصرف نوشیدنی ماءالشعیر برای افراد چاق و افرادی که دیابت دارند، به عنوان یک نوشیدنی مفید توصیه نمی‌شود.

مجید کاراندیش در گفت‌وگو با خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) -منطقه خوزستان- اظهار کرد: ماءالشعیر جزو نوشابه‌های گازدار محسوب می‌شود که در بسیاری از موارد به عنوان نوشیدنی مفید شناخته شده است، ولی با توجه به اطلاعاتی که درباره آن منتشر شده، این نوشیدنی‌ قندخون را افزایش می‌دهد و افرادی که مبتلا به بیماری دیابت یا پیش‌دیابت هستند، باید از مصرف آن خودداری کنند.

وی ادامه داد: در افرادی که مبتلا‌به سنگ کلیه هستند، ممکن است مصرف نوشیدنی ماءالشعیر در مواردی که سنگ کلیه در حال خروج از کلیه و عبور از مجرای ادراری باشد، موجب سهولت عبور سنگ از مجرای ادراری شود، ولی در مواردی که سنگ، در کلیه قرار گرفته و در حال خروج از کلیه نیست، در این صورت‌ مصرف ماءالشعیر کمکی نمی‌کند.

این متخصص تغذیه افزود: همچنین مصرف زیاد این نوشیدنی موجب چاقی در افراد می‌شود و عوارض چاقی را نیز بیشتر می‌کند.

 

کاراندیش عنوان کرد: بهترین نوشیدنی برای پیشگیری از سنگ کلیه و همچنین جلوگیری از بزرگ شدن اندازه سنگ‌های کلیوی، مصرف مقدار کافی آب سالم است که به ویژه پیش از خواب توصیه می‌شود.

وی تصریح کرد: در عصاره مالت، که ماءالشعیر از آن درست می‌شود، مقداری ویتامین‌های گروه B وجود دارد که از مواد مغذی محسوب می‌شوند، ولی زمانی که به نوشابه‌های گازدار تبدیل می‌شوند، مقداری از خواص آن‌ها کم می‌شود.

این متخصص تغذیه یادآور شد: به افرادی که دچار ناراحتی گوارشی و بیماری التهاب هستند، توصیه می‌شود این نوشیدنی را مصرف نکنند، زیرا حالت گازدار بودن ماءالشعیرها برای این افراد مضر است.

کاراندیش درباره حساسیت‌هایی که پس از مصرف ماءالشعیر با طعم‌های مختلف ایجاد می‌شود، گفت: اگر افراد پس از مصرف ماءالشعیر با طعم‌های مختلف، دچار هرگونه حساسیت در دستگاه گوارش یا دستگاه تناسلی می‌شوند، باید از مصرف آن خودداری کنند.

وی عنوان کرد: ماءالشعیر باید در قوطی‌ها و بطری‌های تیره قرار گیرد، زیرا این نوشیدنی دارای ویتامین‌های گروه B است که بعضی از آنها به نور حساس هستند و اگر در معرض نور قرار بگیرند، ویتامین‌های آنها غیرفعال می‌شوند.

منبع : سایت پزشکان ایران


چاپ خبر - ارسال شده در چهارشنبه 15 آبان 1392 ساعت 10:09:05 - مشاهده (7385)

تبلیغات
برای سفارش تبلیغات خود در این قسمت سایت لطفا کلیک کنید
 • نظرات
 • درباره این پست
00
  نظر شما کاربر محترم

  تاریخ ارسال 1391/09/07
  توسط مدیریت سایت
  تگهای خبر
  درباره این پست
  طراحی شده توسط وب طراحان شمیران وب